Motywy z bajek potrafią wywrzeć ogromny wpływ. Wytwórnie Disney, Pixar i Dream Works przedstawiały i przedstawiają świat w którym, każde dziecko chciałoby się znaleźć. Poczuć magię. Szkoda, że utrwalali wiele mitów i stereotypów.
Kot i mleko to idealne połączenie
W 1970 roku do kin weszła urocza animacja o kotach – Arystokraci, oczywiście nie obyło się bez nieszczęsnego stereotypu… Mleko. Wesołe kotki piją mleczko, tak było w większości filmów i animacji. Jest kot to automatycznie wskazuje mysz i mleko, a jeszcze jak akcja dzieje się na wsi to już mleczko obowiązkowo od przyjaznej krasuli.
Ukorzenianie się mleka w strategii karmienia kota
Półmisek białego napoju i chlipiącego kotka, w drewnianym, babcinym domu wydaje się być uroczym obrazkiem, niestety nie dla czworonożnego pupila. Laktoza w prawdziwym życiu może skutkować nieprzyjemnymi dla mruczka konsekwencjami. Dlatego należy uświadomić, szczególnie starszym osobom, jak negatywny wpływ na kota może mieć mleko.
Kocięta a mleko
Koty są ssakami i jak większość ssaków w pierwszych etapach życia żywią się jedynie mlekiem matki, ale nie jest to w żadnym przypadku krowie mleko. W krowim mleku jest znacznie więcej laktozy, którą kocięta jedynie początkowo trawią, z biegiem czasu i przyjmowaniem pokarmów stałych ta zdolność zanika. Koty nie powinny spożywać mleka, co więcej część z nich przejawia objawy nietolerancji laktozy, co skutkuje problemami z przewodem pokarmowym; biegunkami, wymiotami, bólami brzucha a nawet odwodnieniem, które w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.
Woda jest życiem, dla każdego stworzenia
Tales twierdził, iż woda jest początkiem i koniec całego świata. Przyjmijmy słuszność tego stwierdzenia i zaproponujmy kotu miseczkę, kubeczek, szklaneczkę tudzież wiadro wody w zależności od upodobań mruczka. Ważne – Nie stawiaj wody obok miski z jedzeniem, bo może to skończyć się obrazą kociego majestatu.
Jeśli Twoja kocia dama lub królewicz nie zechce wody, spróbuj ze specjalnie opracowanymi napojami mlecznymi, które dostaniesz w sklepach zoologicznych. Pamiętaj również, że kot nie pije wcale dużo, nie oczekuj, że po godzinie szklaneczka będzie pusta, aczkolwiek takie przypadki również się zdarzają, szczególnie jeśli zostaną „pacnięte łapką”. Prawie całą część zapotrzebowania na wodę dostarczają mokre karmy, ale jeśli Twój kot lubi chrupać suche przysmaki warto zapełnić mu nieograniczony dostęp do wody.