Kocury stają się aktywne płciowo już w wieku ok. 5 miesięcy. Oprócz tego, że w tym czasie mogą zapładniać kotki, to ich mocz zmienia zapach na bardzo intensywny. W dodatku kocury chętnie oznaczają terytorium poprzez oddawanie moczu np. na ściany lub meble. Takie zachowania są dla właścicieli nieakceptowalne, dlatego decydują się oni na zabieg usunięcia jąder.
Kiedy można wykonać zabieg kastracji kocura?
Kocura można wykastrować już w wieku 4 miesięcy. Wtedy istnieje duża szansa, że nie będzie jeszcze dojrzały płciowo i nie zacznie znaczyć terytorium. Starsze kocury nawet po kastracji mogą dalej znaczyć, jeśli wyczują swój zapach w miejscach, które wcześniej oznaczyły moczem.
Jak przygotować kocura do zabiegu kastracji?
Po pierwsze, warto wykonać podstawowe badania krwi. Zabieg kastracji odbywa się w znieczuleniu ogólnym, więc niesie za sobą pewne ryzyko. Jeśli kocur jest rasy predysponowanej do chorób serca np. Maine Coon, to koniecznie należy wykonać też echo serca. W dniu zabiegu zwierzak musi być na czczo, czyli nie powinien jeść co najmniej 8 godzin. Należy dostarczyć go do lekarza weterynarii w transporterze. Najlepiej wsadzić do środka ulubiony kocyk kocurka oraz zabawkę. Nie można też zapomnieć o książeczce zdrowia, w której powinien być odnotowany zabieg.
Jakie powikłania mogą nastąpić po zabiegu kastracji kocura?
Operacja usunięcia jąder kocura jest znacznie mniej poważna niż sterylizacja kotki. Jednak nadal jest to zabieg ingerujący w tkanki organizmu. Powikłaniem po kastracji może być infekcja bakteryjna rany. W związku z tym należy przez kilka dni obserwować mosznę kocura i jeśli pojawi się z rany wypływ lub moszna będzie mocno obrzęknięta, albo zmieni kolor, to jak najszybciej należy udać się do lekarza weterynarii.
Ile kosztuje kastracja kocura?
Ceny wahają się w zależności od placówki, ale mieszą się w granicach od 150 do 300 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć ceny badań krwi przed operacją oraz echo serca, a także ewentualne wizyty kontrolne po zabiegu.
Źródło: https://www.epet.pl/