Żbik ma większe wymiary niż koty domowe, a także szerszą głowę i mniejszy pysk. Ssak ten jest pochodzenia śródziemnomorskiego i obecnie można go spotkać na niektórych obszarach Europy (w tym w Polsce), Azji i Ameryki. Nie można go udomowić, gdyż pomimo tego, że jest bardzo spokojnym zwierzęciem, jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, a jego łowiecka natura uniemożliwiałaby to.
Zjedz lub bądź zjedzony
Podstawą diety żbika są gryzonie, króliki, zające, a czasem większe zwierzęta. Ekologiczna funkcja tych kotowatych polega na kontrolowaniu populacji gryzoni i tym samym utrzymaniu równowagi w ekosystemie. Te zwierzęta są zwykle uważane za nocne , ale udało im się dostosować i są również postrzegane jako dość aktywne w ciągu dnia.
Wyróżnia się ich zdolność do wspinania się na drzewa w poszukiwaniu ptaków, które mogą służyć jako pokarm. Zwierzęta te charakteryzują się tym, że są samotnikami i widuje się je w towarzystwie tylko w okresach godowych; jednak można je również zobaczyć w parach podczas polowania na ofiary.
Jak odróżnić żbika od innych rodzajów kotów?
Żbik jest bardzo podobny do niektórych kotów domowych, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, które elementy pozwalają nam go odróżnić. Przede wszystkim ma on gęstą, średniej długości, szarą sierść i ogon, który może mierzyć do 15 centymetrów. Uszy tego zwierzęcia pozwalają na ich identyfikację, ponieważ przedłużenie włosów, które posiadają, jest podobne do pędzla. Mogą ważyć nawet 12 kilogramów i w przeciwieństwie do kotów domowych są bardziej umięśnione. Żbik może mierzyć od 70 do 120 centymetrów. Żbika można spotkać np. w Bieszczadach i Puszczy Białowieskiej – tutaj poznasz lepiej ten region: https://www.wetlina24.pl/4-niewiarygodne-ciekawostki-o-bieszczadach-i-puszczy-bialowieskiej
5 ciekawostek o żbiku
1.- Samce tego gatunku są niezwykle terytorialne i nie dopuszczają osobników tej samej płci do swojej przestrzeni, dlatego oddają mocz i ukrywają odchody w określonych miejscach, aby odstraszyć innych.
2. Żbik był świętym zwierzęciem dla Egipcjan. To oni byli odpowiedzialni za jego udomowienie.
3. Gdy zdobycz jest mała, jak gryzonie czy zające, żbik atakuje je za głowę i zjada bez przeżuwania; gdy jednak zdobycz jest duża, rozrywa ją na kawałki pazurami i kłami.
4.- Jest to kot, który w poszukiwaniu zdobyczy może przebyć nawet 20 kilometrów w ciągu jednej nocy.
5. – To małe zwierzę, jak wiele innych, jest zagrożone zniknięciem z powodu ludzkiej dezinformacji i niewielkiego szacunku dla jego życia. Konieczne jest uświadamianie prawa tych gatunków do życia, ponieważ utrzymują one naturalną równowagę, która jest niezbędna dla wszystkich.