Posiadanie psa to marzenie wielu dorosłych, a także dzieci. W drugim przypadku musimy mieć na uwadze, że to my jako rodzice będziemy opiekować się zwierzakiem. Zwierzak wprowadza wiele radości w nasze życia, jednak wymaga od nas poświęcenia czasu. Psy to jedne z bardziej wymagających zwierząt, gdyż jako jedyne wymagają wyprowadzania na 3-4 spaceru dziennie.
Jak przygotować się do opieki nad psem?
Kiedy zdecydujemy się na posiadanie psa musimy podjąć decyzję o tym jaką rasę chcemy. Poszczególne rasy różnią się nie tylko wyglądem czy wielkością, ale także charakterem. Są rasy łagodne, które nadają się dla dzieci, i są również rasy o dominującym charakterze, które nie są dobrym wyborem jako pierwszy pies. Niektóre rasy psów potrzebują sporej dawki ruchu, a innym wystarczą krótsze spacery. Warto mieć to na uwadze w trakcie wyboru rasy. Powinniśmy dobrać psa do naszego charakteru. Jeśli wolimy widzieć w domu, to lepiej wybrać psa, który nie wymaga długich spacerów. Kolejną kwestią jaką musimy rozważyć jest to czy kupujemy czy adoptujemy zwierzaka. Adopcja psa jest dobra dla osób, którym nie zależy na konkretnej rasie czy wieku psa. Psy z adopcji darzą właścicieli wdzięcznością, jednak często wymagają oswajania. Kupno psa będzie dobrym wyborem, jeśli chcemy mieć konkretną rasę. Wybierajmy legalne i zarejestrowane hodowle. Ceny rasowych psów zaczynają się od około tysiąca złotych.
Zanim pies pojawi się w naszym domu musimy zakupić wyprawkę. Wyprawka dla psa powinna zawierać wszelkie niezbędne rzeczy. Pierwszą rzeczą, którą musimy kupić jest karma. Najczęściej wybierana jest sucha karma. Ma ona dobry stosunek jakości do ceny. Sucha karma dla psa powinna być dobrej jakości. Sprawdzimy to patrząc na jej skład. Psy to mięsożercy i to właśnie mięso powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w składzie. Dotyczy to także karmy mokrej, którą możemy podawać jako urozmaicenie diety. Mieszanie suchej i mokrej karmy pozytywnie wpłynie na układ pokarmowy psa. Karma powinna być dostosowana do stanu zdrowia i wieku naszego pupila. Karmę podajemy w miskach, które powinny być metalowe. Miski dobieramy do wielkości psa. Dla większych psów dobrze sprawdzą się miski na stojaku.
Legowisko jest miejscem, w którym nasz pupil może odpocząć. Wielu właścicieli nie pozwala psom spać na łóżku. Dlatego też warto od małego uczyć psa spania w legowisku. Klatka kennelowa jest dobrym pomysłem, jeśli w przyszłości planujemy podróżować. W klatce możemy umieścić legowisko, miski, a także zabawki. Nasz pupil może spędzać w niej czas kiedy będzie chciał pobyć sam. Klatka to azyl dla psów lękliwych. Kiedy pies śpi w legowisku nie powinniśmy go budzić. Mogłoby to zniechęcić naszego pupila do spania w danym miejscu. Zabawki to niezbędny element wyprawki dla psa, a zwłaszcza dla szczeniaka. W tym wypadku dzięki zabawkom unikniemy zniszczonych mebli. Pies będzie mógł się także bawić pod naszą nieobecność.
Akcesoria spacerowe są niezbędne w wyprawce dla psa. Początkowo najlepiej zacząć od klasycznej smyczy o długości 2-3 metrów i obroży. Daje nam to większą kontrolę w czasie spacerów. W przyszłości możemy stosować smycz automatyczną i szelki. To dobre rozwiązanie, jeśli mieszkamy w mieście i nie mamy możliwości spuszczenia psa ze smyczy. Smycz automatyczna ma długość 5 bądź 8 metrów. Daje zatem naszemu pupilowi więcej swobody. W ten sposób nasz pupil będzie mógł pobiegać sobie na spacerach, a dzięki smyczy zadbamy o jego bezpieczeństwo. Linka treningowa przyda się w czasie nauki przywoływania psa. Spuszczanie psa ze smyczy często jest konieczne w przypadku aktywnych ras. Linka ma długość 10-15 metrów. Daje zatem psu sporo swobody, a w razie próby ucieczki wystarczy nadepnąć na linkę. W ten sposób zatrzymamy psa.
Nie zapominajmy o tym, że musimy regularnie czesać i kąpać psa. Do czesania przydatna będzie szczotka. Psa należy czesać codziennie. Zaniedbanie tego zabiegu będzie skutkować powstaniem kołtunów. Te z kolei są trudne do usunięcia. Do kąpania niezbędny będzie szampon dla psa. Szampon wybieramy pod względem rodzaju sierści, a także wieku psa. Warto także zakupić cążki do pazurów. Obcinanie pazurów w domu jest dla psa mniej stresujące niż wizyta u weterynarza. Zatem warto się tego nauczyć.
Nie da się w 100 % przygotować. Z czasem zdobywa się widzę i zrozumienie z psem.