Biorąc pod opiekę szczeniaka, w głowie opiekunów pojawia się mnóstwo pytań o to, jak prawidłowo sprawować opiekę nad małym psem. Jeśli kupimy zwierzaka w hodowli, możemy liczyć na wsparcie hodowcy, jednak adoptując futrzaka ze schroniska nie zawsze mamy możliwość szukania pomocy u źródła. Jednym z największych problemów, jaki trapi świeżo upieczonych opiekunów jest karmienie szczeniaka. Co powinien jeść mały pies i jak często powinniśmy go karmić?
Dlaczego czasem trzeba zmienić karmę szczeniakowi?
Gdy pod naszym dachem ma pojawić się szczenię, warto poświęcić nieco czasu, by nauczyć się prawidłowo analizować składy karm dla psów. Jak tylko choć trochę poczytamy na temat diety naszych czworonożnych przyjaciół, szybko okaże się, że karmienie szczeniaka wcale nie jest taką prostą sprawą i nie wystarczy kupić pierwszą lepszą karmę w markecie.
Jeśli szczenię trafia do naszego domu z hodowli, zwykle ma ze sobą niewielki zapas karmy w wyprawce od hodowcy. Wówczas dobrze jest utrzymać tę samą dietę po przyjeździe w nowe miejsce, by dodatkowo nie stresować zwierzaka. Niestety, nie każdy hodowca ma pojęcie na temat prawidłowego żywienia psów, przez co często w wyprawce możemy dostać karmę kiepskiej jakości. Zdarza się również, że sposób karmienia w hodowli jest dla nas zbyt czasochłonny i skomplikowany, dlatego zamiast przygotowywania posiłków samodzielnie wolimy znaleźć gotowe rozwiązanie.
Jaką karmę dla szczeniaka kupić?
Pierwsze, o czym powinniśmy pamiętać stając przed wyborem karmy dla szczeniaka to fakt, że psy, choć od wielu lat towarzyszą ludziom, w rzeczywistości są mięsożercami. Mimo iż ich organizmy w różnym stopniu przystosowały się do trawienia skrobi, wciąż znaczną część ich diety powinno stanowić mięso, podroby i produkty pochodzenia zwierzęcego. To one powinny znaleźć się na pierwszym miejscu w składzie bez względu na to, czy karma jest sucha, czy mokra.
Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki opisywane są poszczególne składniki. Słowo „kurczak” nie oznacza czystego mięsa mięśniowego z kurczaka, a wszystkie elementy drobiowe, w tym podroby i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Najlepszym wyborem będą karmy, w których dokładnie opisana jest ilość mięsa mięśniowego i poszczególnych podrobów. To pierwsze powinno znaleźć się jak najwyżej w składzie.
Udział roślin w składzie powinien być jak najmniejszy. Dobrze jest unikać zbóż, zwłaszcza w postaci kukurydzy, która ze względu na wysoką zawartość tyrozyny może blokować wydzielanie serotoniny, co z kolei może skutkować nasileniem problemów behawioralnych, zwiększoną lękliwością i skłonnością do agresji.
Jak często karmić szczeniaka?
Na początku, gdy szczeniak ma kilka tygodni, powinniśmy karmić go stosunkowo często – od czterech do pięciu razy dziennie. Gdy maluch nieco podrośnie i ma już minimum trzy miesiące, można zmniejszyć ilość posiłków do 3-4. Dopiero po około ósmym miesiącu życia możemy przejść na częstotliwość karmienia jak u dorosłych psów: 2-3 posiłki dziennie. W przypadku psów ras olbrzymich, które dorastają wolniej, czas ten warto odpowiednio wydłużyć, a przy psach miniaturowych można rozważyć wcześniejsze wprowadzenie mniejszej ilości posiłków.